Karavan Seçimi

Motor Karavan Seçimi

Pandemi ile alternatif tatil, en cazip ve gözde seçim olarak, "karavan" ile tatil, karavan kiralamak, yahut karavan sahibi olmak isteyenler epey çoğaldı.

Fakat bu "istek" ile karavan dünyasına azıcık burnunu sokan, biraz İnternet araştıran ve sonra, sanal dünyadaki bilgi kirliliği yüzünden, sosyal medyadan medet umup, Karavancılara, yani "bir bilene" danışayım diye sorular sorulmaya başlanıyor.

Bu durumda da, "soruyu nasıl soracağı" konusu devreye giriyor.

"Motor karavan almayı düşünüyorum, ne tavsiye edersiniz? gibi sorulara,"Bir Bilen"ler soru ile cevap veriyor.
Soruyu soran da "Hoppalaa" diyerek şaşırıyor.

Durun yahu!

Hemen sabırsızlanmayın.
Madem girdiniz bu kamp ve karavan sevdasına, az sabredin lütfen!

Hemen hemen birbirinin aynı, içi minyatür mobilya ile dolu, modern hayattan kaçıp, doğayla bütünleşmek, ruhunu dinlendirmek, kafasını dinlemek, huzur o kadar uzak değil.

Fakat bataryalarını şarj etmek isteyen, ama yine çok modern araçlar içinde bunu başaramaya ne çok insan var biliyor musunuz?

Bir de karavan fiyatlarını görünce, biraz da düşük bir bütçesi varsa, hepten hevesler kaçıyor.

Karavan maliyeti aslında ona sahip olacakların "bütçesi" ile “göreceli” olması gerekirken, üreticiler incelendiğinde, "giriş", “standart”, "lüks", "ultra lüks" gibi “paket” terimlere sokulmuş olması heveslilerini, maddi ve manevi olarak çok sıkıntıya sokuyor.

Sektörde işinin hakkını vererek yapan, yetkin ve ehil üreticiler yanı sıra, “merdiven altı” denilebilecek, imalatçı ve dönüşümcü kişiler veya firmalar, söz verdikleri sürede teslimat yapmayarak, insanların hayallerini zedeliyorlar.

Oluşan karavan eko sistemi içerisinde dövize endeksli malzemeleri ve donanımları da satıcısıymış gibi yüksek karlar ile yaptıkları araçlarından ayrı olarak pazarlıyorlar, üzerine fahiş işçilik  ve işçilikten de ayrı kazanıyorlar.

Üstelik kulaktan dolma bilgilerle.
Bilinçsiz malzeme ve ekipman kullanarak.
İnsanların bin bir heves ve onca para döktükleri araçlar, daha ilk tatil ve gezilerinde, sıkıntılar ve sorunlar yaşamalarına sebep oluyorlar.

İlk gezide karavanı yananlar bile oluyor.

Bir faydası olur mu dediniz, buraya kadar okudunuz, içinizi kararttım.

Fakat sabredin.

Motor Karavan seçiminde şu sorulara verebilmelisiniz.

1- Kaç kişi kullanacak? Kaç yetişkin, kaç çocuk?

2- Hangi periyotta kullanılacak? Hafta sonları mı? Yaz tatillerinde mi? Aylarca süren uzun tatiller mi? Yoksa tamamen karavanda yaşam mı?

3- Konaklamaları nerede yapacaksınız? Kamp yerleri mi? Vahşi doğa mı? Yoksa yollarda Dünya turu mu?

4- Tüm aile bireyleri karavan yaşamı için hemfikir mi? Çatlak ses ve arıza çıkaracak bireyler huzuru kaçırabilir.

5- Minimalist yaşamı benimseyebilecek misiniz? Karavanda kısıtlı imkanlar ile yaşayacaksınız. Yer, elektrik, su kısıtlı. Rahat ve bol yaşamaya alışanlara zor gelir.

Bu sorulara cevaplarınız, araç seçiminiz de size, aracın büyüklüğü, modeli, motor gücü, çekiş kabiliyeti gibi kararları doğru alabilmenizi sağlayacaktır.

Maliyet konusu da bütün bunlara göre ortaya çıkacaktır.

Çünkü karavan donanımları seçimi marka ve kaliteleri, fiyatları, ihtiyaçlarınıza çözüm gibi unsurlara doğru ve isabetli karar vererek, bütçenize göre bir dizayn yapabilmenize yarayacak.

Lütfen unutmayın, "size yeterli olan sizin için en iyisi ve en lüks olanıdır.

Bir başka konu da şudur, beğeni ile çıkılan yolun sonu hüsrandır.

Çünkü başka birinin veya firmanın belirlediği iç dizayn ve donanım, acaba size ne kadar yetecek kadar ve sizi ne kadar mutlu edecektir?

Daha ilk tatilinizde, eksik ve fazla gelenler olacak. Siz de modifikasyon yapmak zorunda kalacaksınız. Bu durum sizi "maddi" ve "manevi" yoracaktır.

Oysa sizin için üretilirse, yaşama bakışınıza göre zevklerinize ve isteklerinize göre tasarlanırsa, kişiliğinizi ve karakterinizi yansıtır.

Böyle bir konsepti içeriği teması olan, karakteristiği ve ruhu olan, sizin vereceğiniz bir ismi olan sıra dışı ve beğeni toplayan, kısaca sizi yansıtan size özel bir şeydir karavan.

Türünü de siz belirlersiniz. Konaklayacağınız yerler ile yürüyeceğiniz yollara göre bir tür seçilebilir. Motorkaravan mı? Çekme karavan mı?

Böylece nelere siz karar vermiş oluyorsunuz?

Büyüklüğüne.
Modeline.
Markasına.
Yerleşim planına.
Olması gerekenlere.
Olmaması gerekenlere.

Listesini sizin yaptığınız bir karavan.

Donanımlarını, fiyatlarını, markalarını, bütçenize göre tespit ettiğiniz size özel bir proje.

En önemlisi de bütçenize göre maliyetini sizin hesapladığınız, dekorunu, tasarımını kendi zevkinize göre yaptıracağınız bir karavan.

Bir de bir deyiş vardır söz uçar yazı kalır, sözleşme ile size güvence verebilen profesyonel ve dürüst bir üretici de bulmuşsanız, karar verip keyif ve tatil aracınıza kavuşmalısınız.

Son olarak www.motorkaravan.com, hazırladığı her karavana sözleşme ile iki yıl garanti veriyor, bunu da belirtmiş olalım.

Umarız  bu makale faydalı olmuştur.
Sabır ile okuduğunuz için teşekkürler.

Sorularınız olursa lütfen çekinmeden sorabilirsiniz.

Proje,
3D Mimari Tasarım,
Dönüşüm,
Modifikasyon,
Bakım,
Onarım

Antalya
Instagram da @motorkaravan
Twitter da @motorkaravan
Facebook da https://www.facebook.com/motorkaravan

www.motorkaravan.com


 

Contact Info

address

Varlık Mah. 100. Yıl Bulv. No 117/5 Muratpaşa Antalya Antalya Turkey

phone

Istanbul : +90 216 428 9826
Antalya : +90 242 229 40 30
Whatsapp : +90 554 884 28 14

email

info@motorkaravan.com

Write a message